Jednodenní čočky a děti

Jednodenní kontaktní čočky jsou nejzdravější a nejbezpečnější variantou nošení čoček u dětí. Nevyžadují žádnou další péči, lze je nosit skutečně dle potřeby. Tedy u menších dětí opravdu jen ve dnech, kdy například aktivně sportují. Kontaktní čočky zvyšují kvalitu života u dětí a mládeže, umožňují jim vykonávat sportovní aktivity, které by v brýlích nebyly možné. Zvyšují jim sebevědomí a působí tak pozitivně na psychiku dětí se zrakovou vadou. Pokud navíc zvolíme jednodenní kontaktní čočky s UV filtrem, poskytujeme dětem zároveň zvýšenou ochranu před UV zářením.

Závěr

Jednodenní kontaktní čočky ve srovnání s konvenčními čočkami s delší plánovanou výměnou znamenají méně nežádoucích očních nálezů a také nejnižší riziko vzniku mikrobiální keratitidy při nošení čoček. Na čočkách vzniká výrazně méně usazenin a méně abnormalit tarsální spojivky. Poskytují lepší vidění, větší pohodlí a vedou k vyšší celkové spokojenosti našich klientů. Jednodenní kontaktní čočky jsou proto považovány za nejbezpečnější a nejpohodlnější variantu nošení čoček vůbec.

Jednodenní čočky

Stále více uživatelů kontaktních čoček objevilo výhody používání jednodenních kontaktních čoček a spoléhá při korekci očních vad právě na ně. Jsou opravdu tak výhodné? A jaká jsou pravidla jejich používání? Jednodenní kontaktní čočky jsou takové čočky, které si ráno nasadíte a večer je vyjmete z oka a vyhodíte. Odpadá tedy čištění ve speciálním roztoku a ani nemusíte přemýšlet, kolikrát jste již čočky použili. Tento způsob nošení je také nejzdravější pro vaše oči. Obzvláště výhodné jsou jednodenní kontaktní čočky pro ty, kteří běžně používají ke korekci oční vady dioptrické brýle, ale v určitých situacích (sport, dovolená) by jim brýle byly na obtíž.

 

Jednodenní kontaktní čočky a čočky s plánovanou výměnou

Jak už bylo řečeno, jednodenní kontaktní čočky na konci každého dne vyjmete z oka a vyhodíte. Ráno si nasadíte opět nový pár jednodenních kontaktních čoček. Je to pohodlné a nejzdravější. Oproti tomu čočky s plánovanou výměnou večer nevyhazujete, pouze je vyjmete z oka, vyčistíte a uložíte do speciálního roztoku. Ráno si nasadíte tento vydesinfikovaný pár. Takto to můžete opakovat po dobu 14 dnů (v případě 14 denních kontaktních čoček) nebo 30 dnů (v případě měsíčních kontaktních čoček). Nevýhodou tohoto způsobu užívání je určitá pracnost – musíte věnovat čas mytí a desinfikování kontaktních čoček. Také je nutné dodržovat hygienické zásady, aby nedošlo k zanesení infekce. Tyto kontaktní čočky nejsou z ekonomických důvodů vhodné, pokud je nosíte nepravidelně – použitý pár se musí po 14, resp. 30 dnech vyhodit, i když jste jej za tu dobu použili jen několikrát. Potom ještě existují kontaktní čočky s prodlouženým nošením, které můžete nosit nepřetržitě, to znamená i ve spánku, například po dobu jednoho týdne (7 dní a 6 nocí).

Jednodenní kontaktní čočky jako vhodná volba pro alergiky

Alergici, kteří nemohli z důvodu své nemoci používat vícedenní kontaktní čočky, nacházejí řešení v jednodenních kontaktních čočkách. Při jejich používání je zamezeno usazování pylů nebo jiných alergenů (např. plísní) na čočce, což způsobovalo podráždění očí. Oči alergiků také bývají citlivé a reagují podrážděním na čistící roztoky, ve kterých se vícedenní kontaktní čočky čistí. Proto většina alergiků nedá dopustit na jednodenní kontaktní čočky, které mohou nosit dokonce i v průběhu své pylové sezóny. Alergici také ocení možnost nošení klasických slunečních brýlí spolu s kontaktními čočkami. Sluneční brýle totiž pomáhají chránit oči před alergeny poletujícími ve vzduchu.

Jednodenní kontaktní čočky na sport

Jste spokojeni se svými dioptrickými brýlemi a nošení kontaktních čoček vás neláká? Stejně ale přijdou chvíle, kdy byste brýle nejraději zahodili, což ale nejde, protože byste téměř neviděli. Pokud tedy chcete zažít svobodu pohybu bez omezování brýlemi a navíc perfektní vidění, zkuste kontaktní čočky alespoň v situacích, kdy vás brýle opravdu omezují. Jednoznačně je to sport, především plavání. Mnoho lidí se domnívá, že v kontaktních čočkách se nesmí plavat. Je to ale omyl, pouze je nutné dodržovat určitá pravidla. V kontaktních čočkách můžete plavat v bazénech, v moři nebo se sprchovat. Aby se ale zamezilo infekci, je nutné po koupání čočky vyčistit a vydesinfikovat. Vhodné je také používání plaveckých brýlí. Pokud použijete jednodenní kontaktní čočky, odpadá obava ze vzniku infekce i důkladné čištění – čočky po koupání jednoduše vyhodíte a dál můžete používat svoje oblíbené dioptrické brýle.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!