Jednodenní kontaktní čočky

Jednodenní kontaktní čočky jsou perfektní pro nositele s aktivním životním stylem, kteří ke korekci zrakové vady používají brýle a kontaktní čočky chtějí používat pouze při sportu nebo jiné pohybové aktivitě, při kterých brýle překáží.

Výhody jednodenních kontaktních čoček

  • Nepotřebujete žádné čistící a uchovávací roztoky, jako u kontaktních čoček na opakované použití.
  • Nemusíte si vést evidenci, kolikrát byla čočka použita. Jednoduše ráno nasadíte, večer zahodíte.
  • Pokud četnost použití nepřesáhne 2x v týdnu, nebo během roku pár týdnů dovolené, nepředstavují jednodenní kontaktní čočky zásadní finanční zátěž k brýlím navíc.
  • Jsou vhodné v situacích, kdy hrozí kontaminace kontaktní čočky např. infekcí – při plavání.

Jak vybrat jednodenní kontaktní čočky

Jednodenní kontaktní čočky se aplikují stejně, jako kterékoli jiné. To znamená, že je nutné navštívit kontaktologa, který Vám s jejich výběrem pomůže. Platí pravidlo jako pro kontaktní čočky obecně: Konkrétní druh kontaktních čoček, který dobře slouží Vašemu známému, nemusí vždy stejně dobře sloužit i Vám.

Rizika spojená s používáním jednodenních kontaktních čoček

V případě, že dodržíte zásady, které Vám doporučí Váš kontaktolog, nehrozí Vám při používání jednodenních kontaktních čoček téměř žádná rizika. Jde o základní hygienická pravidla při manipulaci s čočkami a dodržení termínů kontrol Vašich očí.

Příslušenství

V určitých případech je dobré mít po ruce vhodné zvlhčovací kapky, které Vám doporučí Váš oční lékař. Platí to zejména pro pobyt v prostředí, kde dochází k vysoušení kontaktních čoček a pro případ obtížného vyjmutí kontaktních čoček z oka. Pro snadnější vyjmutí kontaktní čočky z blistru (při nasazování) může být dobrou pomůckou pinzeta na kontaktní čočky. Na rozdíl od čoček pro opakované použití nebudete potřebovat pouzdro na kontaktní čočky a roztok na čistění a uchovávání kontaktních čoček.

Jak získat jednodenní kontaktní čočky

Postup pořízení jednodenních kontaktních čoček je obdobný, jako u kontaktních čoček pro opakované použití.

  1. Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci jednodenních kontaktních čoček.
  2. Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu jednodenních kontaktních čoček, podle naměřených parametrů.
  3. Naaplikuje Vám zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očí. Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání.
  4. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.

Ve většině případů dostanete zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí. Po otestování zkušebních kontaktních čoček následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí. Pokud je vše v pořádku, můžete kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.

Zdravý způsob nošení

V současné moderní a uspěchané době kladou nositelé kontaktních čoček stále větší důraz na pohodlné a zároveň bezpečné nošení kontaktních čoček. Rovněž roste počet lidí, kteří si přejí nosit kontaktní čočky jen příležitostně jako doplněk k brýlím, při sportovních aktivitách, či při společenských příležitostech. Pro tyto nositele jsou nejvhodnější volbou jednorázové jednodenní kontaktní čočky.

Krátce z historie jednodenních kontaktních čoček

První jednodenní kontaktní čočky uvedla na světový trh společnost Johnson&Johnson Vision Care v roce 1993. V České republice můžeme jednodenní čočky aplikovat od roku 1997. V roce 1999 byly na náš trh uvedeny jednodenní kontaktní čočky od dalších světových firem (CIBA Vision a Bausch & Lomb). Množství jednodenních kontaktních čoček aplikovaných v různých zemích světa se výrazně liší. Jednodenní kontaktní čočky jsou velmi silně zastoupeny v Dánsku a Norsku, dále ve Velké Británii a Japonsku. V České republice představují jednodenní kontaktní čočky 10% z celkového objemu aplikovaných čoček, přičemž u nových aplikací dosahují 13 %.

Proč aplikovat jednodenní kontaktní čočky?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednodenní jednorázové kontaktní čočky, nositel si může nasadit každý den nový pár čoček. Odpadá mu tedy péče o kontaktní čočky a pouzdra a tím se výrazně snižuje i riziko infekce. Díky jednodennímu použití čoček nemají nositelé problém se stárnutím čoček a s tvorbou usazenin na jejich povrchu. Po určité době nošení čoček se totiž začne měnit povrch čoček tím, že se na něj adsorbují proteiny, lipidy a další komponenty ze slzného filmu. Odhaduje se, že až 80% klinických nálezů, které souvisejí s nošením čoček, může být vyvoláno usazeninami na čočkách, které jsou živnou půdou pro bakterie, plísně i prvoky. Nošení jednodenních kontaktních čoček znamená pro naše klienty větší pohodlí, subjektivně lepší vidění a výrazné snížení počtu očních komplikací a nálezů při vyšetření očí na štěrbinové lampě. Při jednorázovém nošení čoček odpadá používání dezinfekčních roztoků, které se mohou podílet na vzniku očních alergií. Jednodenní čočky lze aplikovat i těm klientům, kteří mají problémy ve smyslu nepohodlí a podráždění očí při nošení čoček s delší výměnou. Jednodenní čočky mohou být také jediná možnost pohodlného nošení čoček pro ty klienty, u kterých se již projevila gigantopapilární konjunktivitida při nošení čoček s delší výměnou.

Jak lze nosit jednodenní čočky?

Jednodenní kontaktní čočky lze používat jak pro každodenní, tak pro příležitostné nošení v kombinaci s brýlemi nebo s čočkami s delší výměnou. Ve skupině nositelů jednodenních čoček jsou velmi silně zastoupeni příležitostní nositelé, kteří nosí převážně brýle a jen na některé aktivity potřebují kontaktní čočky. Část lidí z této skupiny začne posléze používat čočky každý den. Jednodenní čočky jsou vysoce pohodlnou a bezpečnou volbou pro dobu dovolených, pobyty u moře či na horách. Také plavání v těchto čočkách představuje nejméně nebezpečnou variantu ze všech druhů čoček. Jednodenní kontaktní čočky totiž poskytují mikroorganismům minimální šanci pro jejich pomnožení.

Jednodenní čočky a UV filtr

V současné době je naše společnost široce informována o negativním působení UV záření na pokožku, ale je stejně důležité informovat ji také o škodlivém vlivu UV záření na struktury oka. UV záření může poškozovat spojivku, rohovku, oční čočku i sítnici. Některá z těchto onemocnění jsou léčitelná pouze operativně (pterygium, katarakta). Škodlivé je jak UVA, tak UVB záření. UV záření je kumulativní a dlouhodobé a postihuje více děti než ostatní skupiny populace. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 80% celoživotní expozice UV záření je dosaženo před 18. rokem věku. Děti mají širší zornice, čiré čočky a tráví více času venku. Vzhledem k tomu, že působení UV záření je kumulativní, poškození očí se může projevit až po desetiletích. Proto je tak důležité poučit rodiče a děti o škodlivosti UV záření. Kontaktní čočky z materiálu s UV filtrem pokrývají a chrání rohovku, limbus a nitrooční struktury před UV zářením. Také poskytují ochranu před periferními paprsky, které mnohé typy slunečních brýlí neblokují.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!