Překáží vám brýle v zimě?

Často se mnoho uživatelů dioptrických brýlí rozhořčuje nad tím, jak je nošení brýlí v zimě extrémně nepohodlné. Často se zamlžují při přechodu ze zimy do tepla a naopak, díky studenému větru jim častěji slzí oči. Brýle jim také vadí při lyžování. Také vás zajímá, jak se podobných peripetií zbavit? Řešení je velice jednoduché. Postačí vám k tomu jeden pár kontaktních čoček. Mnoho z vás asi hned napadne, že kontaktní čočky musí v zimě na oku zmrznout nebo jej musí nepřiměřeně dráždit. Omyl. Kontaktní čočky, které máte nasazené na očích, rozhodně nezmrznou. Pro maximální komfort při nošení čoček doporučujeme v zimě používat zvlhčovací kapičky. Ty napomohou k tomu, že čočky budou na oku dokonale sedět a nebudou jej dráždit. Budete se tak cítit pohodlně za každé situace. Zimní počasí vám tedy v nošení kontaktních čoček bránit nebude. A jak je to s roztokem, který se používá na čistění kontaktních čoček? Roztok na kontaktní čočky sice  může při extrémních teplotách zmrznout, ale je k tomu třeba delší čas. Při teplotě pod -10° C vám tak kontaktní čočky v roztoku nezamrznou ani po několika hodinách. Pětiminutová procházka po venku s nasazenými čočkami či s roztokem v kapse, tak ničemu neublíží. Nízké teploty v takovém případě nebudou mít žádné drastické účinky na roztok či čočky v něm položené. Tím samozřejmě nechceme říci, že je správné vystavovat čočky pravidelně těmto extrémním teplotám. Na všech roztocích je vždy napsáno, že roztok má být skladován při pokojové teplotě. Při nízkých teplotách se může složení roztoku znehodnotit. A mohlo by tak dojít ke snížení jeho dezinfekčních účinků. Čočky by vás tak po nasazení mohli v očích začít pálit a řezat.

Jsou vhodnější pro lyžování čočky nebo spíše dioptrické brýle?

Mnoho z vás asi zažilo také situaci, kdy vás obroučky či nožičky od brýlí začaly tlačit. Stává se to zejména po nasazení lyžařské helmy. Díky čočkám se tak zbavíte tohoto nepříjemného problému jednou provždy. Navíc se vám kontaktní čočky (na rozdíl od brýlí) nikdy nezamlží. A hlavně – kontaktní čočky neomezují vidění při rychlé jízdě. Díky čočkám tak můžete bez problému využívat periferní vidění. Dnes se vyrábí dokonce i čočky s takzvanou asférickou plochou, která zlepšuje ostrost vidění. Tyto čočky vyhledávají zejména aktivní sportovci, kteří potřebují při rychlé jízdě perfektně vidět. Kontaktní čočky s asférickou plochou používají ale i nesportovci. Při zhoršených světelných podmínkách jim tyto čočky napomáhají k lepší ostrosti vidění. Jak vidíte, tak nošení čoček je výhodné hlavně pro samotného uživatele, který se bude díky nim cítit i na sjezdovce pohodlně a sebejistě. Své o tom ví určitě sportovní lyžaři. Ti raději než klasické brýle používají kontaktní čočky – nejenom kvůli tomu, že čočky jsou pohodlnější, ale také kvůli lyžařským brýlím. Klasické lyžařské brýle si totiž na ty klasické nasadit nemohou. Mnoho z vás může namítnou, že dnes si již můžete pořídit i speciální lyžařské brýle, které dokáží navíc korigovat i oční vady. To je sice pravda, ale za takové brýle zaplatíte mnohonásobně více než za jedno balení kontaktních čoček, které vám vydrží 1 rok. Nákup čoček je tak často ekonomičtější.

Suchost očí a slzení

Co si počít v případě, kdy venku fouká silný vítr a při přechodu tepla do zimy? Pokud se někdy vydáte v zimě ven, často se setkáte se studeným, chladným větrem, který často zapříčiní, že vaše oči začnou slzet. Slzy napomáhají ke zvlhčení suchého oka. Jednou z možností, jak se podobnému problému vyhnout obloukem, je použití speciálních ochranné brýle, které vaše oči spolehlivě ochrání při větrném počasí. Vaše oči tak už nemusí zbytečně slzet. K tomu si ale opět musíte nasadit kontaktní čočky. Slzet budete zejména při mrazivých dnech, kdy teplota klesá pod 0° a při přechodu ze zimy do tepla a naopak. V takovém případě, pokud máte nasazené čočky, sáhněte po zvlhčujících kapičkách. Ty vás ochrání proti dření čočky nebo proti nepříjemnému pocitu, že máte v oku cizí tělísko. Některé moderní druhy čoček mají v sobě zabudované zvlhčující složky, které se postupně uvolňují. Oko je tak dostatečně zvlhčené už v průběhu nošení.

Jak vybrat správné dioptrické brýle?

Před samotným výběrem dioptrických brýlí je samozřejmě důležité vědět, pro jakou věkovou skupinu brýle vybíráme. Zda se jedná o dětské brýle, brýle pro dámu či pro muže. Nepodstatnou roli taktéž hraje skutečnost, zda jste krátkozrací či dalekozrací. Pokud máte oční vadu zvanou krátkozrakost, neboli vidíte špatně na dálku, budete s největší pravděpodobností potřebovat dioptrické brýle každý den. Naopak lidé, kteří vidí špatně na blízko (dalekozrací), využijí brýle především při čtení.

Dioptrické brýle – věk 3 – 12 let

Pro děti v této kategorii nabízíme specializované brýlové obruby, které vyhoví jejich nárokům jak z pohledu barevnosti, tak i z pohledu technického provedení, s důrazem na bezpečnost a odolnost. Doporučíme Vám i speciální typy brýlových čoček, které jsou vhodné pro zákazníky tohoto věku.

Dioptrické brýle – věk 12 – 40 let

Nenároční zákazníci u nás naleznou praktické funkční brýle v dostupné cenové hladině. Náročnějším zákazníkům nabídneme brýle zohledňující nejnovější módní trendy s použitím nejvyspělejších technologií. I pro tuto kategorii platí naše 100% garance nejnižší ceny brýlí.

Dioptrické brýle – věk +40 let

Pro tuto kategorii začíná být klíčovým parametrem u brýlí vzdálenost, pro kterou budou brýle optimalizovány, tedy zda budou zpracovány brýle na čtení, pracovní vzdálenost, interiér-kancelář/domov, či do dálky např. řízení a pod.  Situaci lze řešit několika jednoúčelovými brýlemi, nebo univerzálními brýlemi s použitím víceohniskových brýlových čoček. Technické provedení brýlových obrub bývá přizpůsobeno právě i pro užití víceohniskových čoček tak, aby brýle byly 100% funkční.

Jaké si vyberete kontaktní čočky?

Společnost Johnson & Johnson se zabývá vývojem kontaktních čoček Acuvue již řadu let a díky neustále zdokonalovaným technologiím patří její výrobky na přední místo v žebříčku nejlépe hodnocených kontaktních čoček. Měkké čočky Acuvue jsou vyrobeny ze silikonhydrogelu. Jedná se zatím o nejnovější a nejmodernější technologii. Oproti hydrogelovým čočkám mají silikon-hydrogelové čočky Acuvue nadstandardně vysokou propustnost kyslíku, což je důležité pro okysličování rohovky. Tento materiál je proto nedocenitelný především u čoček s kontinuálním nebo prodlouženým nošením. Další výhodou silikon-hydrogelových čoček je jejich tuhost, což představuje snadnější manipulaci s kontaktní čočkou.  Nošení těchto čoček ovšem vyžaduje používání zvlhčovacích kapek tzv. lubrikantů, jelikož silikonhydrogel je více poréznější materiál (díky tomu může propouštět více kyslíku) a to má částečně negativní dopad na horší smáčivost a čočky jsou více náchylnější k mechanické abrazi. Silikon-hydrogelové čočky Acuvue nabízejí dvě varianty podle doby nošení – jednodenní a čtrnáctidenní. Zde platí, že čím častěji čočky měníte, tím je to zdravější pro vaše oči. Nehrozí tak mechanické opotřebení čoček nebo obranná imunitní reakce oka. Z tohoto hlediska jsou pro lidské oko nejzdravější jednodenní čočky. Z cenového hlediska jsou ekonomičtější variantou čočky čtrnáctidenní.

•    1- Day ACUVUE True Eye – tyto jednodenní kontaktní čočky jsou doporučovány především těm, kteří trpí příznaky suchých a podrážděných očí. Silikon-hydrogelové čočky jsou doplněny o zjemňující a zvlhčující složku Acuvue Hydraclear.
•    ACUVUE Oasys – čtrnáctidenní kontaktní čočky. Jedná se o moderní silikon-hydrogelové kontaktní čočky, určené pro zvlášť citlivé oči – mají vysokou propustnost kyslíku a obsahují speciální složku Hydraclear Plus. Technologie Hydraclear spojuje zvlhčující látku a materiál s vysokou účinností za vzniku čirých čoček s jedinečně hedvábnou technologií. Po konzultaci s očním lékařem se kontaktní čočky Acuvue Oasys dají nosit také kontinuálně s periodou výměny jeden týden.

Péče o kontaktní čočky

Nejjednodušší na péči jsou čočky jednorázové, které po použití (jeden den) jednoduše vyhodíte a druhý den aplikujete nové. Ale o čočky s plánovanou dobou výměny se musíte pečlivě starat. Protože jen každodenní desinfekce vám zaručí ostré vidění a žádaný komfort. I když na kontaktní čočce nevidíte pouhým okem žádné nečistoty, věřte, že tam jsou. Usazuje se tam totiž lipidobílkovinový segment a ten může být zdrojem pro mikroby.

•  Nikdy nepoužívejte pro čištění vodu z vodovodu. K čištění čoček slouží speciální roztok, který vám doporučí oční specialista. Čištění a oplachování je nezbytné pro odstranění hlenu, sekretů a usazenin z průběhu nošení čoček.
•  Před vyjmutím čočky z oka si důkladně umyjte ruce. Ihned po vyjmutí z oka čočku očistěte a opláchněte. Choroboplodné zárodky mohou být odstraněny pouze pomocí čištění, oplachování a dezinfekce. Čočku položte na dlaň a kápněte na ni několik kapek čistícího roztoku. Malíčkem pak jemně mněte přední i zadní plochu čočky.
•  Po vyčištění čočku opláchněte a uložte do pouzdra. To naplňte roztokem a uzavřete. Čočka ponořená do roztoku se může ponechat v pouzdře až do doporučené výměny roztoku podle pokynů, které jsou k němu přiloženy.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!