Základní typy roztoků na kontaktní čočkyPeroxidové roztoky – Jedná se o většinou 3%ní roztok peroxidu vodíku. Reakce se spouští buď za pomocí katalytické destičky umístěné již přímo na dně pouzdra dodávaného s roztokem (vysoké pouzdro s košíčky) – např. roztok H2O2 či AO SEPT PLUS – nebo za pomoci tabletky. Peroxidový systém čištění je bezpochyby nejefektivnějším a nejzdravějším způsobem ošetřování moderních kontaktních čoček. Odpovědí jsou právě peroxidové systémy čištění, které dokáží akantamébu zničit. Nutno podotknout, že výskyt očních onemocnění způsobených akantamébou je v ČR 1–2 případy za rok. Co se týče pouzdra s katalytickou destičkou, je potřeba měnit je nejdéle po 3 měsících používání. Důvodem je zanášení kovu uloženého uvnitř pouzdra, které je zodpovědné za spouštění reakce, depozity odstraněnými z povrchu kontaktních čoček. Více o peroxidových roztocích.

Chemické roztoky – Do této skupiny roztoků patří všechny neperoxidové roztoky na trhu. Některé z nich nesou označení „NO RUB“. Zde bychom si dovolili vyjádřit mírný nesouhlas s dezinfikováním čoček bez tření. Snaha co nejvíce zatraktivnit uživatelům práci s kontaktními čočkami vedla řadu výrobců k doporučení tohoto způsobu ošetřování. Efekt odstranění nečistot, depozit i samotné dezinfekce je však v porovnání s klasickým způsobem nesrovnatelně horší. Ideálním způsobem je tedy po vyjmutí čočku zakápnout roztokem a poté buď mezi prsty (palec, ukazováček) nebo bříškem prstu v dlani krouživými pohyby nebo křížem lehce přetřít po obou stranách. Argument že se tímto způsobem zvyšuje riziko poškození je sice pravdivý, avšak je lépe zvýšit riziko tohoto typu nežli se vystavovat rizikům zdravotním plynoucím z nedostatečné dezinfekce. Vždy si důkladně prostudujte příbalový leták roztoku, který používáte. Jde především o různé doby různých výrobků, kterých je zapotřebí k průběhu řádné dezinfekce, a respektování obecných zásad:

 • po skončení dezinfekce čočky opět propláchněte čistým roztokem
 • nedotýkejte se kapátka láhve, mohlo by dojít ke kontaminaci roztoku
 • ze stejného důvodu láhev vždy pevně uzavřete
 • respektujte životnost láhve po otevření (zpravidla 90 dní – viz příbalový leták)
 • nikdy neoplachujte kontaktní čočky vodou nebo jinou tekutinou
 • v případě uložení v roztoku po dob delší než 30 dní, proveďte dezinfekci znovu
 • pouzdro po dezinfekci vypláchněte a nechte na vzduchu vyschnout, nikdy nepoužívejte stejný roztok 2krát !
 • uchovávejte roztok při předepsaných teplotách (většinou 4 – 25 °C)
 • před manipulací s čočkami si vždy řádně umyjte a osušte ruce
 • pouzdro používané k dezinfekci měňte vždy s novou láhví roztoku (min po 3 měsících
 • čočky nasazujte před líčením a vyjímejte před odličováním
 • kontaktní čočky se nedotýkejte ostrými předměty nebo špičkou nehtu, velmi snadno se tím poškodí

Gymnastický míč je jednou z nejlepších pomůcek, který umožňuje provozovat mnohostrannou činnost upevňující vaše zdraví i fyzickou kondici.

Pálí vás oči při nošení kontaktních čoček?

Výrobci kontaktních čoček se v dnešní době zaměřují především na zlepšení přilnavosti čoček k oku. Vaše oči tak často ani nepoznají, že se na jejich povrchu nachází nějaký cizorodý předmět. Můžete je tak pohodlně  nosit po celý  den bez toho, že byste je na oku cítili. Občas se ale některým z nás přihodí,  že se po nasazení čočky na oko dostaví nepříjemné pálení v očích. Zajímá vás, co je možnou příčinou tohoto jevu?

Tórické kontaktní čočky umožňují korekci astigmatismu i krátkozrakosti nebo dalekozrakosti.Špatná hygiena

Je nejčastějším původcem pálení vašich očí. Stačí, abyste si před nasazováním kontaktní čočky na oči špatně umyli ruce od nečistot či na nich ponechali malé zbytky mýdla (tento problém se vyskytuje zejména u tekutých mýdel, která se smývají hůře než klasická „pevná“ mýdla).  Před nasazováním čoček si proto ruce důkladně propláchněte vodou, nepoužívejte žádné chemické prostředky, které by mohly vaše oči zbytečně podráždit.

Kontaktní oční čočky profesora Wichterleho dnes používají lidé na celém světě.

Špatně propláchnuté čočky

Při potížích s pálením očí u nových, právě rozbalených čoček, je možné, že tento pocit způsobuje udržovací roztok, který je obsažen už v uzavřeném obalu čoček od výrobce. Tyto roztoky mají jiné složení než ty, které se používají přes noc k desinfekci čoček (roztoky k desinfekci jsou více šetrné k oku). Roztok vám tak může způsobit alergickou reakci, jejímž výsledkem bude onen popisovaný jev – pálení v očích. Proto vždy před tím, než si kontaktní čočky poprvé nasadíte na oči, měli byste je proto důkladně promnout a opláchnout fyziologickým roztokem. Pokud se podobný problém vyskytne najednou u čoček, které používáte již delší dobu (např. u měsíčních čoček), zkuste je také důkladně propláchnout a zbavit je tak nečistot.

Špatně zvolený roztok

Většina výrobců dodává k čočkám i vlastní udržovací roztok, který se používá pro zvlhčení čoček. Dezinfekčních roztoků však existuje celá řada a některým daný druh nemusí plně vyhovovat a může tak u citlivějších očí vyvolat nepříjemné pálení. Pokud se tedy pořád nemůžete zbavit pálení očí, zkuste vyměnit tento roztok za jiný. Ve většině případů pálení oči ustane.

Špatně nasazené kontaktní čočky

Je-li pálení spojené i s neostrým viděním, ujistěte se, že nemáte čočku nasazenou „naruby“.

Podrážděné oči nebo oční zánět

Pálení v očích může být způsobené také počínajícím alergickým zánětem spojivek. Pokud pociťujete neustálé pálení při mrknutí oka, je velice pravděpodobné, že jste si buď předtím podráždili nějakým způsobem oko (např. špatným nasazováním čoček) nebo se jedná o začínající zánět spojivek. V takovém případě neprodleně navštivte svého očního lékaře.

Brýlové čočky

Kvalitní brýlové čočky pro Vaše brýle. Tak, jako Vám musí přesně padnout brýlové obroučky, tak i brýlové čočky musí přesně odpovídat Vaší oční vadě. Výběr správné brýlové čočky byste proto rozhodně neměli podceňovat, neboť díky nejmodernějším technologiím prošly brýlové čočky řadou povrchových úprav – samozřejmě ke spokojenosti samotných zákazníků.

Brýlové čočky pro každodenní aktivity

V nabídce naší online oční optiky máte možnost vybrat si z několika desítek druhů brýlových čoček, jenž se od sebe liší nejen povrchovou úpravou, ale samozřejmě i dalšími vlastnostmi a funkcemi. Pokud často sportujete či máte specifické zaměstnání, kde je zvýšené riziko nárazu, pak byste rozhodně měli sáhnout po polykarbonátových čočkách, které mají až 10x pevnější a odolnější konstrukci. Pokud máte vysoký počet dioptrií, pak Vám rozhodně doporučujeme tenčení čoček, které Vaše kontaktní čočky zúží až o 40%.

Brýlové čočky i do slunečních brýlí

Samozřejmě všechny brýlové čočky lze kosmeticky či funkčně zbarvit, takže je lze bez obav použít i do jakýchkoliv slunečních brýlí. Anebo pokud nechcete v létě stále měnit brýle, stačí zvolit čočky se samozabarvujícím efektem. Tyto čočky jsou ideální pro každodenní aktivity a Váš případný problém s dioptrickými slunečními brýlemi krásně vyřeší.

Nakupujte brýle on-line

Už Vám také nevyhovují Vaše staré brýle a rádi byste si pořídili nové? Což takhle vyzkoušet pohodlné nakupování z domova a zakoupit si brýle on-line za skvělé ceny v naší online oční optice? Náš e-shop Ceska-optika.cz Vám nabízí širokou nabídku módních a vysoce elegantních optických brýlí, které využijete jak při Vašich pracovních aktivitách, tak i při sportu či ve volném čase.

Dioptrické brýle pro každého

V našem e-shopu si vybere skutečně každý. Máte rádi eleganci a hledáte nový módní doplněk? V tom případě si vyberte dámské brýle za více jak příznivé ceny. Anebo Vaše dítko povyrostlo a staré brýle jsou mu již malé? Není nic jednoduššího než shlédnout naše dětské brýle.

Brýle z eshopu Ceska-optika.cz – 100% záruka

Veškeré brýle, které zakoupíte v naší optice on-line jsou Vám zkompletovány a dodány včetně čoček až k Vám domů. Při výběru nových brýlí nesmíte tedy samozřejmě zapomenout objednat i brýlové čočky požadovaného typu a parametrů. Pokud si nejste jisti, které brýlové čočky by byly pro Vaše brýle nejvhodnější, můžete využít našeho „brýle-čočky – info“ boxu anebo nás kontaktovat. S výběrem Vám rádi pomůžeme.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!